Blog - Supermicro.pl

Blog tematyczny poświęcony nowościom technologicznym od Supermicro

Opublikowano dnia 09-01-2020 o godzinie 10:01:18

AMD przebija Intela na rynku procesorów

Advanced Micro Devices ogłosiło nowy procesor graficzny (GPU), który ma konkurować z Nvidią. Nowe procesory graficzne AMD Radeon z serii 5600 zostały zaprojektowane tak, aby osiągać cele przy niskim poborze mocy i zachować niską cenę. Firma ogłosiła również długo oczekiwane mobilne układy scalone Ryzen.

„W ostatnim roku AMD agresywnie działało przeciwko Intelowi” - powiedział w wywiadzie Rob Enderle, analityk w Enderle Group. AMD produkuje również dyskretne układy graficzne w oparciu o proces 7 nanometrów. Są to tak zwane układy Ryzen 4000 z serii U, H i Pro.

Lisa Su, dyrektor generalny AMD, ogłosiła także 64-rdzeniowy procesor Ryzen Threadripper zbudowany w technologii 7 nanometrów. Będzie miał on 128 wątków, kosztuje 4000 USD i będzie dostępny już 7 lutego.

Niestety AMD nie zdradziło szczegółów o oczekiwanych przyspieszonych jednostkach przetwarzających (APU, które łączą grafikę i procesor na tym samym chipie, który tworzy dla producentów konsol do gier Sony i Microsoft, których premiera ma nastąpić w 2020 r.).

Ze względu na swój sukces w procesorach, procesorach graficznych i jednostkach APU, AMD jest w historycznym szczycie w konkurencji z Intelem, który nie opracował jeszcze podobnego procesu produkcyjnego.

Nowy GPU od AMD w starciu z GeForce?

Nowe układy graficzne AMD są zbudowane z 7-nanometrowym procesem produkcyjnym, w którym szerokość między obwodami wynosi zaledwie siedem miliardowych części metra. Proces ten umożliwia szybsze, bardziej energooszczędne i tańsze układy scalone, które są wytwarzane przez podwykonawców, takich jak TSMC.

Procesory graficzne Radeon obejmują także wersje 5600, 5600XT i 5600M dla urządzeń mobilnych. 5600XT będzie dostępny w styczniu za 279 USD.

Podczas gdy procesory graficzne Nvidia RTX są mocniejsze, nowe układy Radeon podejmują walkę na średniej półce z procesorami graficznymi Nvidia GTX. Radeon 5600 XT ma 36 jednostek obliczeniowych, 2 304 procesory strumieniowe i może przetwarzać 7,19 teraflopa przy 150 watach. Działa on z częstotliwością 1,375 GHz i w Call of Duty: Modern Warfare osiąga o 10% lepsze wyniki niż Nvidia GTX 1660Ti.

AMD podbija także rynek laptopów

AMD pracuje także nad procesorami do laptopów, które są nazywane urządzeniami centralnymi Ryzen 4000 drugiej generacji dla urządzeń mobilnych. Jest to procesor oparty na architekturze x86 z ośmioma rdzeniami i 16 wątkami, zbudowany w siedmiu nanometrach. Procesory mogą działać na 15 watów, 45 watów lub więcej. Azor powiedział, że 45-watowy procesor mobilny może pobić jeden z głównych procesorów Intela pod względem wydajności.

Su pokazała nowy laptop Lenovo Yoga z procesorem Ryzen 4000 i powiedziała, że ​​firma ma kilkanaście projektów w pierwszym kwartale i ponad 100 systemów pojawiających się w 2020 roku - Dell G5 SE, laptop do gier o wartości 800 USD dostępny w drugim kwartale, będzie korzystał z układów Ryzen H-Series i Radeona 5600M, powiedział podczas konferencji prasowej Frank Azor, główny architekt gier w AMD.

„Najnowsza platforma AMD dla laptopów sprawi, że firma stanie się jeszcze bardziej konkurencyjna zarówno pod względem obciążeń procesora, jak i grafiki oraz lepszej żywotności baterii” - powiedział Patrick Moorhead, analityk w Moor Insights & Strategy. „Wierzę, że pomoże to AMD zdobyć większy udział w rynku, tak jak ma to w przypadku komputerów stacjonarnych”.

Jim McGregor, analityk z Tirias Research, powiedział w wywiadzie, że AMD radzi sobie dobrze w układach serwerowych i komputerowych. „Jedyne, z czym się borykamy, to klient komercyjny. Ale jeśli chodzi o wydajność i rozwiązania, AMD jest na czasie”- powiedział. „Mamy przewagę pod względem projektowania, a teraz także procesu produkcyjnego, który był zaletą Intela przez tak wiele lat”.